צרו איתנו קשר

נציגינו ישובו אליכם בהקדם.

אנא מלאו את טופס - צרו איתנו קשר

לפרטים:
04-6586219

יום כיף בגן השלושה

גן השלושה הוא פארק מים נדיר ביופיו, והרחצה בו היא האטרקציה המרכזית, אך הגן טומן בחובו גם נקודות עניין מרתקות ומרחיבות אופקים, אשר ישדרגו את הביקור ויהפכו אותו לחוויה של מורשת, תרבות והיסטוריה. גן השלושה אינו פארק מים טיפוסי, וזה חלק מהקסם הטמון בו.

 

נתחיל את הסיור במעיין עין אֶלעָסִי (עין עמל), הסמוך לכניסה. כאן הכל מתחיל: המים נובעים בטמפ' קבועה של 28 מעלות, מה שעושה את הרחצה לחמימה ונעימה במשך כל השנה - גם בחורף . בסמוך למעיין עומד סלע זכרון מבזלת, המנציח את שלושת החלוצים שנהרגו לפני קום המדינה, כאשר רכבם עלה על מוקש באזור עמק בית שאן; על שמם קרוי המקום "גן השלושה".

 

מצוידים במפת הגן שקיבלנו בכניסה, נצעד מזרחה, על שפת הגדה הצפונית של הבריכות, ונהנה מהליכה בטיילת אשר נושקת למים. לאחר מספר דקות הליכה נבחין בשלט, ועליו מפה: "מסלול עקבות בעמק". זוהי נקודת ההתחלה של מסע מופלא בזמן. בהתאם למפה, נמשיך מזרחה, ונחפש שביל הליכה, שיוביל אותנו היישר אל "גן פעמוני ההתיישבות", שנמצא בירכתי אתר "חומה ומגדל". פעם, לפני קום המדינה, לפני עידן הטלפונים הסלולריים וההודעות הכתובות, לכל אירוע היה את הפעמון שלו, שהפיק צליל מיוחד, וקרא לתושבים להשכים לעבודה, להגיע לחדר האוכל, להיערך למצב חירום וכן הלאה. גן הפעמונים פורס בפני המבקרים את מגוון הפעמונים הללו, דרכם ניתן ללמוד על הוואי התקופה. חובבי מכוניות עתיקות בוודאי יהנו מרכבי העבודה אשר שימשו את החלוצים ומוצגים כאן לראווה.

 

בצמוד לגן הפעמונים ממוקם האתר המשוחזר 'חומה ומגדל', העתק מדויק של ישוב חומה ומגדל הראשון שהוקם בא"י - תל עמל (כיום קיבוץ ניר דוד הסמוך). באמצעות שיטת הקמה מהירה ביותר, הוקמו בשנות ה - 30 של המאה הקודמת ישובים בתוך כ - 12 שעות, ובכך תרמו רבות לקביעת גבולותיה של המדינה שבדרך. מלבד חדר האוכל, המכבסה והצריפים המרוהטים באותנטיות, ישנן תחנות הפעלה לפעילות עצמאית של משפחות: לבישת בגדי חלוצים, מילוי שקים בחצץ, בניית החומה ההיקפית ועוד.

 

לאחר החוויה החלוצית נצא מהאתר לכיוון דרום, ונחצה את גשר נחל האסי. נבחין במבנים של קיבוץ ניר דוד הממוקם מזרחית אלינו, ונגלה שהקיבוץ התפתח מאוד מאז שהיה לישוב שזה עתה ביקרנו בו...

לאחר חציית הגשר נפנה מזרחה, וניכנס למוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית. המוזיאון נוסד בשנת 1963 על תל קדום, שתושביו עסקו באריגה וצביעת בדים. מהממצאים הארכיאולוגים שנחשפו בחפירות התל, ניתן ללמוד על ההתיישבות הקדומה בשטח גן השלושה. במוזיאון נתרשם גם מממצאים שנחשפו באתרים ארכיאולוגים סמוכים בעמק בית שאן, מאוסף נדיר של כלים יווניים עתיקים ומשלל ממצאים שמקורם באגן הים התיכון, מתקופות שונות. אחת התערוכות המומלצות היא התערוכה האטרוסקית, המשלבת מוסיקה, ריחות ומראות, ומקנה למבקרים חוויה מיוחדת.

 

נצא מהמוזיאון ונצעד מערבה, הפעם בגדה הדרומית של נחל האסי. תוך זמן קצר נתקל שוב בפיסת היסטוריה: טחנת קמח עתיקה ומשוחזרת שפעלה בכוח המים עד לתחילת המאה הקודמת.

 

עוד כמה צעדים על שפת הנחל ונגיע לממצא יחיד מסוגו במזרח התיכון: מערכת מושבים חצובה של תיאטרון מים רומי, אשר פונה אל ערוץ הנחל, שם ערכו גלדיאטורים קרבות ראווה ימיים בתקופות קדומות. לא יאמן! באנו לפארק מים ומצאנו עצמנו מטיילים בנבכי ההיסטוריה של המקום...

 

וואוו, כמה למדנו! הגיע הזמן להתרענן במימי הסחנה הצלולים. המסע במנהרת הזמן של גן השלושה כמעט גורם לנו לשכוח שאנחנו נמצאים בפארק מים. יש כאן מים עמוקים ומים רדודים, בריכת שכשוך לקטנטנים ומפלים שעושים נעים בגב... גן עדן של ממש! גם אם לא הגענו ביום קיץ חם, המים תמיד נעימים וחמימים (נובעים בטמפ' קבועה של 28 מעלות צלזיוס), ותמיד כיף להכנס לרחצה בהם - אפילו כשבחוץ קר, ועל כך יעידו המנויים הותיקים של גן השלושה, שתמיד משכימים קום לשחיית בוקר מוקדמת - גם בימים קרים וגשומים במיוחד.

 

לאחר ההתרעננות במי המעיין הצלולים, נוכל להנות מפיקניק משפחתי בחיק הטבע.

ברחבי הגן ישנן פינות פיקניק, מתקני גריל, ברזיות וכמובן מקלחות ושירותים... פשוט תענוג!
להשלמת הארוחה, אפשר לקנות במזנון הסמוך שתייה חמה/קרה, חטיפים, גלידות ומזון מהיר.

 

הביקור היה מהנה? נדמה לכם שתבקרו עוד פעמים רבות בגן השלושה? לכם בדיוק כדאי לשקול הנפקת כרטיס מנוי במחיר משתלם במיוחד. בילוי מהנה!