צרו איתנו קשר

נציגינו ישובו אליכם בהקדם.

אנא מלאו את טופס - צרו איתנו קשר

לפרטים:
04-6586219

יום כיף בגן השלושה

גן השלושה הוא פארק מים נדיר ביופיו, והרחצה בו היא האטרקציה המרכזית, אך הגן טומן בחובו גם נקודות עניין מרתקות ומרחיבות אופקים, אשר ישדרגו את הביקור ויהפכו אותו לחוויה של מורשת, תרבות והיסטוריה. גן השלושה אכן אינו פארק מים טיפוסי, וזה חלק מהקסם שבו. 

 

נתחיל את הסיור במעיין עין אֶלעָסִי (עין עמל), הסמוך לכניסה. כאן הכל מתחיל: המים נובעים בטמפ' קבועה של 28 מעלות, מה שעושה את הרחצה לחמימה ונעימה במשך כל השנה - גם בחורף . בסמוך למעיין עומד סלע זכרון מבזלת, המנציח את שלושת החלוצים שנרצחו לפני קום המדינה, כאשר רכבם עלה על מוקש באזור עמק בית שאן; על שמם קרוי המקום "גן השלושה".

 

מצוידים במפת הגן שקיבלנו בכניסה, נצעד מזרחה, על שפת הגדה הצפונית של הבריכות, ונהנה מהליכה בטיילת אשר נושקת למים וטובלת בירק. לאחר מספר דקות הליכה נבחין בשלט, ועליו מפה: "מסלול עקבות בעמק". זוהי נקודת ההתחלה של מסע מופלא בזמן. בהתאם למפה, נמשיך מזרחה, ונחפש שביל הליכה מסודר, שיוביל אותנו היישר אל "גן פעמוני ההתיישבות", שנמצא בירכתי אתר "חומה ומגדל". פעם, לפני קום המדינה, לכל אירוע היה את הפעמון שלו, שהפיק צליל מיוחד: פעמון השכמה, פעמון "הארוחה מוכנה", פעמון לשעת חירום, וכן הלאה. גן הפעמונים פורס בפני המבקרים את מגוון הפעמונים הללו, דרכם ניתן ללמוד משהו על הוואי התקופה. ולחובבי מכוניות עתיקות שבינינו הפתעה מיוחדת: רכבי עבודה אשר שימשו את החלוצים מוצגים כאן לראווה.

 

בצמוד לגן הפעמונים - אתר חומה ומגדל, שהינו שחזור מדויק של ישוב חומה ומגדל הראשון שהוקם בא"י - תל עמל (כיום קיבוץ ניר דוד הסמוך). באמצעות שיטת בנייה זו, הוקמו בשנות ה - 30 של המאה הקודמת ישובים בין לילה, ובכך תרמו לקביעת גבולותיה של המדינה שבדרך. מלבד חדר האוכל, המכבסה והצריפים המרוהטים באותנטיות, ישנן תחנות הפעלה לפעילות עצמאית של משפחות: לבישת בגדי חלוצים, מילוי שקים בחצץ, בניית החומה ההיקפית ועוד.

 

לאחר החוויה החלוצית נצא מהאתר לכיוון דרום, ונחצה את הגשר העובר מעל נחל האסי. משמאלנו נבחין במבנים של קיבוץ ניר דוד, ונגלה שהקיבוץ התפתח מאוד מאז שהיה לישוב שזה עתה ביקרנו בו...

לאחר חציית הגשר נפנה שמאלה, וניכנס למוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית. המוזיאון נוסד בשנת 1963 על תל קדום, שתושביו עסקו באריגה וצביעת בדים. מהממצאים הארכיאולוגים שנחשפו בחפירות התל, ניתן ללמוד על ההתיישבות בשטח גן השלושה החל מהתקופה הישראלית ועד לתקופה הערבית. במוזיאון נתרשם גם מממצאים שנחשפו באתרים ארכיאולוגים סמוכים, מאוסף נדיר של כלים יווניים עתיקים, מממצאים שמקורם במצרים ובפרס ועוד שלל "אוצרות" שמקורם באגן הים התיכון, ומתקופות שונות. אחת התערוכות המומלצות היא התערוכה האטרוסקית, המשלבת מוסיקה, ריחות ומראות, ומקנה למבקרים חוויה מיוחדת.

 

נצא מהמוזיאון ונצעד מערבה, הפעם בגדה הדרומית של נחל האסי. תוך זמן קצר נתקל שוב בפיסת היסטוריה: טחנת קמח עתיקה ומשוחזרת שפעלה בכוח המים עד לתחילת המאה הקודמת.

 

עוד כמה צעדים על שפת הנחל ונגיע לממצא יחיד מסוגו במזרח התיכון: מערכת מושבים חצובה של תיאטרון מים רומי קדום, אשר פונה אל ערוץ הנחל, שם נערכו קרבות גלדיאטורים ימיים למען השעשוע. לא יאמן! באנו לפארק מים ומצאנו עצמנו מטיילים בנבכי ההיסטוריה של המקום...

 

וואוו, כמה למדנו... הגיע הזמן להתרענן במימי הסחנה הצלולים. כבר צהריים, והיה כל כך מעניין שכמעט שכחנו שאנחנו נמצאים בפארק מים! יש כאן מים עמוקים ומים רדודים, בריכת שכשוך לקטנטנים ומפלים שעושים נעים בגב... גן עדן של ממש! ולמרות שהקיץ כבר מאחורינו, המים תמיד חמימים, ונעים במיוחד להיכנס אליהם כשקר בחוץ - על כך יעידו המנויים הותיקים של גן השלושה, שתמיד משכימים קום לשחיית בוקר מוקדמת - אפילו כשקר וגשום!

 

לאחר שנצא מהמים נתפנה סוף סוף לעשות "על האש" - כמה אפשר עוד לחכות??

ניתן למצוא ברחבי הגן פינות פיקניק, מתקני גריל, ברזיות וכמובן מקלחות ושירותים... פשוט תענוג! אמא רוצה קפה חם ביום קריר? אין בעיה: במזנון הסמוך ישמחו להכין לאמא קפה ומאפה חמים מכל הלב.

 

לאחר שסיירנו, השכלנו, שחינו, אכלנו ופשוט נהננו בפנינה הזאת שהטבע העניק לנו, נעשה את דרכינו חזרה הביתה, ואנו נזכיר לכם כי למי שמבקר אצלינו פעמים רבות במהלך השנה כדאי לשקול הנפקת כרטיס מנוי במחיר משתלם במיוחד. תבלו!